Poznávání Českého krasu 5. 3. 2023

Titulek

Vedoucí akce: Václav Maleček

Místo: Srbsko (mapa)

Termín: 5. března 2023

Kopírovat odkaz na tuto stránku


Dnes jsme s dětmi z kralupského dětského domova vyrazili na poznávací výlet po Českém krasu. Český kras je chráněnou krajinou oblastí, kterou tvoří především vápencové a břidlicové usazeniny z časů prvohor s četnými krasovými jevy a jeskyněmi.

Náš výlet začal v Srbsku, kde jsme zaparkovali auto a vyrazili na bývalý lom Alkazar. Po cestě jsme prozkoumávali různé opuštěné jeskyně a bývalé štoly. Vlastně celá oblast Českého krasu je protkána jeskyněmi, chodbami a bývalými štolami, kde v některých se v 50. letech 20. století skladoval radioaktivní odpad. Ale nebojte, děti nám po odevzdání do domova nesvítily, tyto štoly jsou uzavřené a nepřístupné.
Na Alkazaru jsme strávili celé dopoledne a poté jsme zamířili zpět do Srbska, kde jsme si v restauraci Hotel U Berounky s dětmi dali výborný oběd. Moc děkujeme za poskytnutou slevu a sladkosti pro děti. 

Po obědě jsme popojeli na další známé a lidmi navštěvované místo, Velkou Ameriku, tzv. český Grand Canyon. Je to bývalý vápencový lom, který je zatopen a jeho kouzelná atmosféra přitahuje nejen turisty, ale také filmaře. Zde se točily scény z filmu Limonádový Joe. Kolem lomu jsme si udělali výlet, bohužel cesta byla blátivá a tak jsme děti vracely do domova před večeří špinavé. Ale doufáme, že šťastné a plné nových zážitků.

(49.938753250070505, 14.135250906472473)