Mezinárodní letní workcamp na Hauenštejně

Tadeáš Žak, 28.6.2018


V létě loňského roku se zástupci spolku Opři se rozhodli, že chtějí projekt dobrovolnických pobytů na krušnohorském hradě Hauenštejně ještě o něco obohatit. Tak vznikla myšlenka uspořádat zde letní mezinárodní dobrovolnický projekt, workcamp, jehož účastníci budou pomáhat s rekonstrukcí hradu a jeho okolí.

Titulek

Aktivity spolku Opři se  

Už šest let se snaží pomáhat dětem z dětských domovů v integraci do společnosti, ať už pomocí pravidelných volnočasových aktivit, doučování, letních táborů či jednodenních i víkendových pobytů. Dále děti z domovů vede k dobrovolnictví formou zapojení do aktivit spolku či účastí na pravidelných dobrovolnických pobytech na hradě Hauenštejně.


Letní workcamp na hradě Hauenštejně

Samotný projekt, který vznikl na základě již zmíněných návštěv hradu, se může uskutečnit díky spolupráci s organizací INEX-SDA, a to v termínu 9. - 23. 7. 2018. Workcampu se zúčastní dobrovolníci z Turecka, Itálie, Španělska, Francie, Dánska a dalších zemí. S nimi se zde potkají i děti z dětských domovů v Pyšelích a Novém Strašecí. Celkem se tedy setká asi 25 dobrovolníků, kteří spojí své síly, aby hrad vypadal o něco lépe a lidé ho rádi navštěvovali.


Jak bude vše probíhat?

Na hradě se děti z dětských domovů, které s námi jezdí pomáhat pravidelně, potkají se svými vrstevníky ze zahraničí v pondělí 9. července 2018. Hned v úterý se společně vrhnou do práce. Zaměří se řezání a štípání dřeva a jeho odvoz na hrad, úpravu pastvin, úklid hradu a okolí a samozřejmě též pomohou čeládce s provozem a drobnými opravami hradu. Každopádně přijde i na poznávání okolí, kam se společně všichni účastníci vydají. Například do Karlových Varů, na hrad Loket či na výšlap na Klínovec. Víkend uprostřed pobytu pak stráví plavbou na kánoích po řece Ohři.


Co projekt komu přinese?

Projekt bude prospěšný pro všechny zúčastněné strany. Dobrovolníkům, kteří budou ve věku 15-18 let, nabídne bližší kontakt s vrstevníky z různých kulturních prostředí. Umožní jim to také procvičit si komunikaci v angličtině a vyzkoušet si delší pobyt mimo své domovské prostředí. Hrad díky projektu získá spoustu hodin dobrovolnické práce a dozajista i nějakou publicitu.


O organizaci INEX-SDA

INEX - sdružení dobrovolnických aktivit je nevládní nezisková organizace, která se od roku 1991 zabývá mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním. Dobrovolníkům umožňuje díky databázi s cca 2000 projekty vycestovat do 70 zemí světa. Stejně tak nabízí české workcampy, jichž letos pořádá přes tři desítky, dobrovolníkům ze zahraničí. A právě jedním z nich je i tento workcamp na Hauenštejně.


Jaká je historie Hauenštejna?

Hrad Hauenštejn byl založen v druhé polovině 13. století nad Hornohradským potokem  nedaleko Stráže nad Ohří. Jeho cílem bylo strážit obchodní stezku ze Saska. Pár let byl v královském držení. V dalších stoletích se zde vystřídalo mnoho majitelů. Nejvýznamnějšími byli Buquoyové, kteří hrad na počátku 20. století přestavěli na novogotický zámek. Ti vlastnili hrad až do roku 1945, kdy byli společně s dalšími německými obyvateli odsunuti. Za komunistické totality hrad sloužil chvíli jako dětský domov či jako depozitář karlovarského muzea. Od šedesátých let chátral. V roce 2000 jej zakoupil současný majitel pan Pavel Palacký, který jej od té doby za pomoci dobrovolníků rekonstruuje.


KONTAKTNÍ OSOBA:

INEX-SDA, z. s.

Petr Matyáš, vedoucí workcampu

Telefon: 777 028 987

E-mail: petr.matyas@oprise.cz

Web: www.inexsda.cz, www.oprise.cz