Západočeský poznávací víkend

Titulek

Vedoucí akce: Petr Matyáš

Místo: Dobřív (mapa)

Termín: 13. - 14. června 2020

Kopírovat odkaz na tuto stránku



Po skončení koronavirové pandemie, kterou děti z dětských domovů musely přečkat uvnitř svých institucí jsme nabídli všem domovům, že pro ně uspořádáme před začátkem hlavních prázdnin víkendovou akci. Jako první přišel na řadu Západočeský poznávací víkend pro děti z Dětského domova v Unhošti, který jsme uspořádali od soboty 13. do neděle 14. června 2020.

Naše víkendové poznávání začalo v devět hodin, kdy se v unhošťském domově sešli naši dobrovolníci Majda, Jirka a Petr, kteří celou akci pro dvanáct dětí zajistili. 

Nejprve jsme dojeli do Zbirohu. Naším cílem byl tamní Zámek tří císařů. Nazýván tak je proto, že zde pobývali císaři Karel IV., Zikmund Lucemburský a Rudolf II. Samozřejmě nikoliv společně. Zámek je také proslulý tím, že v jeho divadelním sále (který je jen tak mimochodem třetí největší sál na českých hradech a zámcích - po Španělském sále na Pražském hradě a Sálu předků na zámku ve Vranově nad Dyjí) vytvořil Alfons Mucha svou monumentální Slovanskou epopej.

Protože nás po prohlídce přepadl hlad, vydali jsme se zpět do centra Zbirohu, kde jsme si dali oběd. V restauraci však jeden hříšník zjistil, že ztratil telefon. Naštěstí ho našla nějaká dobrá duše, která jej odevzdala na recepci zámeckého hotelu. Tak jsme se vydali opět na zámek. V plánu byla procházka po okolí zámku. Protože se však začaly honit černé mraky, rozhodli jsme se změnit plán a jet se ubytovat do Dobřívě. Ještě že tak! Cestou nás chytla pořádná průtrž mračen. Ubytováni jsme byli v turistické ubytovně vedle sportovního hřiště. Celý zbytek dne jsme tak strávili sportovními aktivitami. Vyzkoušeli jsme si nohejbal, vybíjenou či střelbu na koš. Malá část výpravy vyrazila na krátkou procházku po okolí.

Nedělní ráno nás uvítalo o poznání přívětivějším počasím. Využili jsme ho k návštěvě dobřívského vodního hamru, což je největší technická památka svého druhu v České republice. Svého času sloužil ke zpracování železné rudy, která se v okolí hojně těžila. Hamr obsahuje mnoho strojů poháněných vodní silou (buchar, měch na zvýšení teploty při tavbě kovu, nůžky na stříhání kovů, ale i malá vodní elektrárna zajišťující osvětlení celého areálu.

Po návštěvě hamru jsme se sbalili a vyrazili do plzeňské zoo. Během cesty auty nás opět zastihl silný déšť, proto jsme udělali odbočku a v tamním obchodním centru jsme si dali oběd. Mezitím přestalo pršet, tak naší návštěvě zoo již nestálo nic v cestě. Protože jsme měli sestavu velmi spolehlivých dětí, dali jsme jim rozchod. Po necelých třech hodinách jsme se opět sešli a vyrazili domů. 

Byla to naše první víkendovka, kterou jsme uspořádali ryze pro unhošťský domov, tedy celkem cesta do neznáma. Akci jsme si však parádně užili a už se těšíme na další společné aktivity.

Tuto akci jsme mohli uspořádat i díky finanční podpoře Středočeského kraje a Nadace Terezy Maxové dětem. Děkujeme.

(49.71096865407921, 13.684185774215289)