Výšlap po krásách Karlštejnska

Titulek

Vedoucí akce: Petr Matyáš

Místo: Srbsko (mapa)

Termín: 1. května 2019

Kopírovat odkaz na tuto stránku


Ve středu 1. května 2019 jsme využili volného dne a symbolicky zahájili turistickou sezónu. V poměrně úzkém kruhu jsme vyrazili na výlet po krásách okolí hradu Karlštejna. 

Většina z nás vyjížděla z Prahy. Nejprve jsme zamířili do Unhoště, kde jsme vyzvedli expyšelského Jirku, na jehož přání jsme výlet naplánovali. Odtud jsme zamířili do Srbska, kde jsme zaparkovali auto. Dále jsme pokračovali pěšky. Vyrazili jsme po modré na Kubrychtovu boudu a dále po červené přes Bubovické vodopády. Bylo nám líto, že Bubovický potok byl zcela vyschlý, takže místo, kde kdysi bývaly vodopády, jsme prošli zcela suchou nohou. 

Další naší zástavkou se stal hornický skanzen Solvayovy lomy, v nichž se do 60. let těžil vápenec. Dnes zde funguje muzeum věnované těžbě. Areál je pro jeho návštěvníky zajímavý především úzkorozchodnou drahou, která v době těžby vozila vytěženou horninu a dnes vozí právě návštěvníky. 

Poté jsme pokračovali na vyhlídku nad obec Svatý Jan pod Skalou, což je malebná obec ležící v údolí ze všech stran sevřeném příkrými vápencovými masivy ideálními k horolezení. Zde jsme navštívili kostel Narození sv. Jana Křtitele a přiléhající jeskyni sv. Ivana. 

Odtud jsme již zamířili spět do Srbska k autu. Tímto jsme se ale s touto krásnou krajinou nerozloučili. Cestou domů jsme se zastavili na Karlštejně. Zde jsme navštívili nádvoří hradu a dětem koupili trdelníky. Poslední zastávka byla kousek za Mořinou, kde jsme si obešli lom Velká Amerika. 

Tímto výletem jsme se utvrdili v tom, že akce pro menší počet dětí jsou vlastně přínosnější, neboť děti si mohou víc užívat individuální pozornosti, které se jim v dětském domově nemůže dostat. Proto v budoucnu budeme podobné aktivity pořádat častěji.
?
?
?

(49.93607124517457, 14.131357798629892)