Výlet na Noc kostelů 2015

Titulek

Vedoucí akce: Petr Matyáš

Místo: Praha (mapa)

Termín: 29. května 2015

Kopírovat odkaz na tuto stránku


Každý rok od doby založení naší organizace vyrážíme s dětmi z dětských domovů na procházku po pražských svatostáncích v rámi Noci kostelů, která se koná vždy koncem května. Letos akce vyšla na pátek 29. května. Akce se tentokrát zúčastnily děti z Dětského domova v Novém Strašecí.

Na děti čekali Honza a Petr po páté hodině na Hradčanské, kam dorazily přímým autobusem ze Strašecí. Protože loni jsme s podobnou sestavou prošli kostely na Malé Straně a Hradčanech, zaměřili jsme se letos na pravý břeh Vltavy. Z Hradčanské jsme se přesunuli na Vyšehrad, kde jsme letošní putování po kostelech zahájili.

Na Vyšehrad jsme dorazili těsně po šesté hodině za tónů petropavelských zvonů, které Noc kostelů oficiálně zahájily. Protože však v bazilice zrovna probíhala mše, prohlédly jsme si nejprve Myslbekovy sochy Přemysla a Libuše, Ctirada a Šárky, Lumíra a Písně a Záboje a Slavoje, dále jsme vyšli na vyhlídku u bývalých Libušiných lázní a prošli si vyšehradský hřbitov. Po mši jsme si prohlédli i Baziliku sv. Petra a Pavla, v níž jsme si ještě vyslechli přednášku o historii a současnosti varhanářského i varhanického umění doplněnou řadou hudebních ukázek.

Z Vyšehradu jsme zamířili na Karlovo náměstí. Tam jsme se nejprve zastavili v kostele Sv. Jana Nepomuckého na Skalce, který se majestátně vypíná nad Vyšehradskou ulicí klesající z Karlova náměstí k Albertovu. Zde jsme si vyslechli část vystoupení mezinárodního ženského sboru Viva voce, který interpretoval i mnohé hity populární scény 60. a 70. let.

Další naše kroky vedly do Resslovy ulice, kde jsme navštívily oba kostely, nejprve pravoslavný kostel Cyrila a Metoděje, kde se před 73 lety ukrývalo sedm českých parašutistů, kteří se podíleli na likvidaci říšského protektore Reinharda Heydricha. Byli to Jozef Gabčík, Jan Kubiš, Josef Valčík, Adolf Opálka, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc. Těchto sedm statečných mužů se odmítlo vzdát více než stonásobné přesile příslušníků gestapa a jednotek SS a raději svůj život dobrovolně ukončilo. V rámci prohlídky kostela jsme navštívili i kryptu, kde se parašutisté do poslední chvíle skrývali. 

Hned proti tomuto chrámu stojí gotický kostel sv. Václava na Zderaze. Zajímavostí je, že tento kostel byl koncem 18. století odsvěcen a sloužil jako novoměstská trestnice. Po jejím rozšíření byl v první polovině 19. století znovu vysvěcen a sloužil opět k liturgickým účelům pro její potřeby. 

Poslední zastávku jsme si udělali v barokním kostele sv. Ignáce z Loyoly na rohu Karlova náměstí a Ječné ulice. Jak již zasvěcení tohoto kostela napovídá, jedná se o jezuitský chrám. Zde jsme si vyslechli část komentované prohlídky kostela.

Pak jsme již zamířili na náměstí Míru, kde jsme si chtěli prohlédnout majestátní novogotický kostel sv. Ludmily, který však byl zavřený. Zatímco Petr pospíchal na vlak domů, Honza děti doprovodil zpět na Hradčanskou, odkud dojely autobusem zpět do Nového Strašecí.
Kráčíme od metra na Vyšehrad (foto: Petr Matyáš)
U rotundy sv. Martina (foto: Petr Matyáš)
Plánek Vyšehradu (foto: Marián Oračko)

(50.064136639422614, 14.418246746063232)