Poznávací víkend na Náchodsku

Titulek

Vedoucí akce: Petr Matyáš

Místo: Sněžné (mapa)

Termín: 27. - 29. září 2019

Kopírovat odkaz na tuto stránku


O posledním zářijovém víkendu jsme vyrazili s dětmi z krneckého dětského domova poznávat krásy pevnostní oblasti Dobrošov. Protože Náchodsko není zrovna po ruce, strávili jsme v této oblasti celý víkend. Naší základnou se stala chaloupka ve Sněžném v Orlických horách.

Děti jsme vyzvedli v Krnsku okolo čtvrté hodiny a zamířili na poměrně dlouhou pouť na okraj Orlických hor. Cestou jsme chtěli nakoupit potraviny na celý víkend. Protože však byl v sobotu svátek, a tudíž uzavřené velké obchody, zákazníci brali supermarkety útokem, jako by měli být celý měsíc bez základních potravin. Na místo jsme dorazili před osmou hodinou. Večer jsme strávili hraním společenských her.

V sobotu po snídani jsme zamířili do Náchoda, města Josefa Škvoreckého. Naše kroky vedly na náměstí a na zámek, který se vypíná nad ním. Protože jsme měli tentokrát spíše malé děti, zvolili jsme místo zámeckých interiérů prohlídku věže, terasy a sklepení. Po prohlídce jsme se stavili na náměstí na obědě.

Po jídle jsme se auty přesunuli na nedaleký Dobrošov. Zdejší muzeum je dlouhodobě uzavřené, prošli jsme se s dětmi na nedalekou Březinku, kde jsme navštívili dva sruby. Cestou jsme však parádně zmokli. V prvním srubu byla instalována výstava naučná výstava o pevnostní linii s mnoha fotografiemi a ukázkou výzbroje a výstroje vojáků oné doby. Zhlédli jsme zde též krátký dokumentární film o čáře. Ve druhém nám pak pan průvodce ukázal, jak vypadaly interiéry v době, kdy se srub připravoval na střežení hranic. Po krátké procházce jsme se vrátili k autům na pak domů na večeři.

Krátce po nedělní snídani jsme se s naší chaloupkou rozloučili. Nemířili jsme však zdaleka domů. Naším cílem se stala Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem, kde jsme vydrželi přes čtyři hodiny. Viděli jsme žirafy, slony, antilopy i spoustu druhů opic. Děti však nejvíce zaujalo ohromné dětské hřiště, na kterém se parádně vyřádily. V tamním bistru jsme si dali oběd a po krátkém odpolední procházce východní částí ZOO jsme zamířili domů. 

Těšíme se na jaro až s Krňátky vyrazíme na další vydařenou akci. 
Před bunkrem na Březince
Na Březince - v levém horním rohu je náchodský zámek
ZOO ve Dvoře Králové nad Labem - kudu

(50.33957180386059, 16.27246674320145)