Poznávací víkend na Karlštejnsku

Titulek

Vedoucí akce: Petr Matyáš

Místo: Srbsko (mapa)

Termín: 19. - 21. června 2020

Kopírovat odkaz na tuto stránku


Je pátek odpoledne a my vyrážíme na víkend s krnskými dětmi do Českého krasu. Naší sestavu tvoří šest dětí z Krnska, Ráďa, dvě Laury, Gábík, Samík a Pavlík, v doprovodu vychovatele Tomáše a jeho ženy Blanky s dětmi Jendou a Aničkou. Dále Petr s dcerkou Ester, Lukáš, exkrnský Jirka a moje maličkost.

Do Srbska, kde kde budeme ubytovaní, přijíždím až po šesté hodině. Přijíždím z domova na kole jako první a přebírám klíče od majitele ubytovny. Ostatní přijíždějí až skoro za hodinu kvůli šílené dopravní situaci v Radotíně. "Přes Radotín už nikdy nejedu," nechal se slyšet řidič jednoho z vozů.

Kvůli zpoždění na cestě upouštíme od plánované vycházky k lomu Alkatraz, kde je několik volně přístupných štol. A tak jen po večeři a ubytování se dáváme dětem prostor k volné zábavě před večerkou. Tomáš zájemcům pouští na notebooku pohádku, po které jdou děti již spát.

Sobotní ráno nás přivítá deštěm a my tak po snídani chtě nechtě vyrážíme do Koněpruských jeskyní, které jsme měli v plánu na nedělní dopoledne. Děti se do podzemí trochu bojí. Viděli totiž u pokladny vystavenou fotografii z jeskyně, na které je skupinka čertů. Ale brzy se jejich strach rozplyne v okouzlení překrásnou krasovou výzdobou. Naštěstí ani drak není doma ve své sluji a tak nás nemůže sežrat. A i penězokazi ve svrchním patře jeskyně nás nechají projít skrze svou dílnu na povrch.

Po takové náročné výpravě do hlubin matky Země si všichni zaslouží pořádný oběd a odpočinek a tak se vrátíme do Srbska, kde poobědváme v místní restauraci a poté si odpočineme v naší ubytovně. Během našeho odpočinku, kdy hrajeme různé hry a děti si malují, přestane pršet a tak vyrážíme na krátký výlet ke kamenné rozhledně na vrcholu Děd nad Berounem.

Sobotní večer se nese v podobném duchu jako páteční. Po večeři hrajeme hry, bavíme se, koukáme na Toma a Jerryho.

V neděli po snídani vše zabalíme a uklidíme po sobě ubytovnu. Poté vyrážíme na Karlštejn, abychom dětem ukázali tento monumentální hrad. Projdeme si nádvoří a podíváme se do 78 metrů hluboké hradní studny.

A tím se náš víkend pomalu ale jistě blíží ke konci. Po dobrém obědě se všichni pomalu vydávají na cestu ke svým domovům. Já vyrážím na kole proti proudu Berounky zatímco ostatní auty ku Praze. Tentokrát se ale vyhýbají Radotínu a jedou krásným údolím kolem Svatého Jana pod Skalou a dále po plzeňské dálnici.


(49.94125068043087, 14.138472495144224)