Povánoční procházka Prahou

Titulek

Vedoucí akce: Petr Matyáš

Místo: Praha (mapa)

Termín: 30. prosince 2019

Kopírovat odkaz na tuto stránku


Jako tradičně jsme se i s rokem 2019 rozloučili povánoční procházkou Prahou. Tentokrát jsme ji tématicky zaměřili na betlémy v pražských kostelích. Letos byla účast velice pestrá. zúčastnili se naši dobrovolníci Petr a Vašek, nové zájemkyně o dobrovolnictví Majda a Hanka s kamarádkou, bývalý dobrovolník Radek a chlapci Honzík, Richard, Jirka a Pepa.

Východiskem našeho putování se stalo Masarykovo nádraží. Odtud jsme zamířili do samotného srdce Prahy. Přes náměstí Republiky, kde se mísí mnoho zajímavých slohů z různých epoch, jsme došli na Staroměstké náměstí, kde jsme si prošli vánoční trhy a prohlédli si první betlém v barokním kostele sv. Mikuláše. 

Odtud jsme přes Klementinum zamířili na Karlův most. Když jsme však viděli, jak je ucpaný turisty, vzdali jsme to a po nábřeží jsme přešli k Rudolfinu a Vltavu přešli přes Mánesův most. Na levém břehu jsme chtěli zamířit do kostela Panny Marie pod řetězem, který je torzem nedokončeného maltézského chrámu. K našemu překvapení však byl zavřený. Navštívili jsme tedy jen nedaleko stojící kostel Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského. V něm má svůj domov slavné Pražské Jezulátko. Tamní betlém, tvořený figurkami v téměř životní velikosti stál, před kostelem. Spousta turistů se situovala do jeho součásti a nechala se u toho fotit.

Pak jsem se již vrátili před most Legií na pravý břeh řeky. U Národního divadla se od nás odpojili Richard a Jirka, protože měli další program. My zbylí jsme došli přes Františkánskou zahradu a Václavské náměstí na náměstí Míru, kde jsme si chtěli na vánočním trhu zakoupit trdelník. V té době tam však trhy již nebyli. Prohlédli jsme si alespoň kotel sv. Ludmily a vydali se na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde jsme procházku zakončili posezením v kavárně.

Děkujeme všem našim dobrovolníkům, kteří se v roce 2019 podíleli na našich aktivitách a všem přejeme krásný, úspěšný a pohodový rok 2020.
Blížíme se ke Karlovu mostu (foto: Petr Matyáš)
Před kostelem Panny Marie pod řetězem (foto: Petr Matyáš)
Honzík obdivuje Pražské Jezulátko (foto: Petr Matyáš)

(50.082035744968465, 14.432915344238268)