Pomohli jsme na CERC 2019

Titulek

Vedoucí akce: Petr Matyáš

Místo: Praha (mapa)

Termín: 29. listopadu - 1. prosince 2019

Kopírovat odkaz na tuto stránku


První adventní víkend roku 2019 jsme strávili na akademické půdě. V prostorách Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT jsme se totiž zapojili do organizace středoevropského kola mezinárodní programátorské soutěže ACM International Collegiate Programming Contest. Toto středoevropské kolo se nazývá Central European Regional Contest, odtud tedy zkratka CERC v názvu této akce.

Toto středoevropské kolo pořádá zpravidla vybraná univerzita třikrát po sobě. Letošní ročník byl druhý v tomto bloku, který pořádalo ČVUT. Příští rok se tak budeme moci znovu zapojit do organizace. Za dva roky se pak CERC stěhuje do slovinské Lublaně.

A v čem spočívala naše výpomoc? V prostorách FELu jsme se sešli v pátek okolo páté hodiny. Naším hlavním úkolem bylo připravit devět učeben, v nichž soutěžilo celkem 67 tříčlenných týmů. Každému týmu bylo třeba připravit soutěžní místo a to označit číslem týmu, zajistit funkční počítač, připravit psací potřeby a propagační materiály sponzorů. Ke každé skupině místností bylo třeba připravit místo na občerstvení. Kromě toho bylo třeba vyznačit cesty od vstupních dveří do areálu školy až do jednotlivých místností. Poté, co jsme vše dokončili, jsme se najedli a odešli se ubytovat na nedaleký hotel. Večer jsme se ještě prošli po Starém Městě.

Po báječné snídani na hotelu jsme se vydali na osmou hodinu do školy. Ano, v sobotu do školy. Ráno jsme museli do učeben roznést zadání cvičného kola, které proběhlo od 11 hodin. Zadání nesměla být z bezpečnostních důvodů v učebnách přes noc. Proto se tiskla a roznášela až ráno. V rámci zkušebního kola i nedělního ostrého kola působili naši chlapci jako tak zvaní roommasteři, tedy správci soutěžních místností. Jejich úkolem bylo celou soutěž ve stejný čas ve všech místnostech odstartovat a dále hlídat soutěžící, zda neporušují pravidla, případně jim být k dispozici pro případ technických problémů.

Po skončení zkušebního kola jsme uklidili učebny a znovu je připravili na ostré kolo. Poté jsme si zašli do restaurace na večeři a večer strávili na hotelu.

V neděli přišel zlatý hřeb celého víkendu - ostré soutěžní kolo, které trvalo pět hodin. Během něj měly týmy vyřešit 12 úloh. Nejúspěšnější tým, který byl z Polska, zvládl 11. Během soutěže naštěstí nedošlo k žádným mimořádnostem, a tak byla krátce po třetí bez problémů dokončena. Hned poté jsme museli Rosťu, Jirku a Ondru odvézt, druhá půlka našeho týmu pak uklízela učebny, sklízela šipky označující správné cesty, balila jídlo a uváděla školu do stavu před soutěží. 

V půl sedmé pak začalo slavnostní zakončení celé soutěže předávací ceremonií v Betlémské kapli, na které jsme s radostí přijali pozvání, byť jen v polovičním počtu.

Víkend byl pro naše děti zajímavým setkáním s akademickou půdou.
Kromě toho mohly na vlastní oči vidět, jak náročné bývá zorganizovat akci, jíž se účastní okolo pěti set lidí. Bylo to 201 soutěžících, s každým týmem však přijel nějaký doprovod - kouč a zástupci jeho univerzity. Tím se počet účastníků včetně organizátorů dostal na oněch zmíněných 500 osob. Velikou radost nám udělalo, když nám chlapci při loučení říkali, že se už teď těší na příští rok. 
Pepa byl roommasterem v učebně 307 (foto: Petr Matyáš)
Jirka byl roommasterem v učebně 311 (foto: Petr Matyáš)
Menší nákup nápojů (foto: Petr Matyáš)

(50.07680317235204, 14.418302669525133)