Mezinárodní workcamp na Hauenštejně 2019

Titulek

Vedoucí akce: Petr Matyáš

Místo: Hauenštejn (mapa)

Termín: 2. - 17. července 2019

Kopírovat odkaz na tuto stránku


Na začátku letních prázdnin, od 2. do 17. července 2019, jsme se spolkem INEX-SDA uspořádali druhý ročník mezinárodního workcampu na Hauenštejně. Zúčastnilo se ho šest dětí z Dětského domova v Unhošti, jeden expyšelský chlapec a 10 dobrovolníků z Estonska, Ruska, Ukrajiny, Srbska, Itálie, Španělska a Dánska.

Tento projekt měl dva hlavní účely: pomoci hradní čeládce s provozem hradu a pracemi v jeho okolí a především rozšířit obzory dětem z dětských domovů. Naše workcampy bývají pro mnohé děti prvním prostředím, kde musí pro dorozumívání používat angličtinu. Je to pro ně motivací k jejímu dalšímu studiu. Navíc jim to v případě zájmu otevírá příležitost účastnit se podobného projektu v zahraničí. 

Naše pracovní náplň souvisela především se dřevem. Po červnové bouřce, která za sebou nechala polámané větve pod hlavní příjezdovou cestou k hradu, bylo třeba tuto stráň vyčistit, dále jsme v lese káceli lesmistrem předem určené soušky, dřevo řezali, vozili na hrad a tam jej dále štípali a rovnali do dřevníků. Kromě toho jsme čistili bazén v arboretu, zakopali do země nový kapacitní přívod vody na hrad, uklidili mlýn i jeho okolí, vyhrabali kameny v okolí stodoly či pomáhali s každodenním úklidem a zajištěním provozu na stánku.

Náš workcamp nebyl jen o práci, užili jsme si samozřejmě spoustu legrace, ale došlo i na poznávání okolí či vzájemné představení jednotlivých zemí, z nichž nám přijeli dobrovolníci. Kromě mnoha her přímo na hradě jsme hodně cestovali. Navštívili jsme zříceniny hradů Himlštejna a Šumburku, dále pak hrad Loket, města Karlovy Vary, Jáchymov a Klášterec nad Ohří, děti z domova jsme vzali do zooparku v Chomutově. Náš předposlední společný večer jsme strávili na laser game v Sokolově.

V průběhu workcampu jsme uspořádali mezinárodní večer, na který jsme sezvali sousedy z okolních obcí. Naši dobrovolníci si připravili pokrmy a nápoje typické pro své země, které jsme vzájemně ochutnávali a nabídli i našim hostům. Kromě toho účastníci workcampu představili všem své země. Náš Petr a Irča z INEXu též představili své organizace.

Jsme velmi rádi, že náš projekt zaujal i veřejnoprávní média. Přijela se za námi podívat paní redaktorka Kamila Medová z České televize (reportáž můžete zhlédnout zde) a paní redaktorka Jitka Čmoková z Českého rozhlasu (reportáž si můžete poslechnout zde).

Na hrad Hauenštejn s dětmi z dětských domovů jezdíme od roku 2014. Naše pobyty jsou povětšinou víkendové, pouze v létě pořádáme delší pobyty. Od loňského roku dvoutýdenní za účasti zahraničních dobrovolníků. I letošní ročník ukázal, že tato aktivita má smysl a je prospěšná nejen pro hrad, ale i pro děti z dětských domovů i zahraniční účastníky. Už se moc těšíme na třetí ročník našeho společného workcampu.
Mezinárodní workcamp na Hauenštejně

(50.34764045510079, 13.020479984371264)