Dobrovolnický víkend na Hauenštejně 2019/1

Titulek

Vedoucí akce: Petr Matyáš

Místo: Hauenštejn (mapa)

Termín: 4. - 6. ledna 2019

Kopírovat odkaz na tuto stránku


O prvním letošním víkendu jsme vyrazili již podevatenácté pomáhat hradní čeládce na Hauenštejn. Tento náš pobyt se od ostatních odlišoval tím, že účelem bylo nastěhovat do hradních ubytovacích prostor nové postele.

Protože jsme náplň práce znali předem a věděli jsme, že práce bude pořádně náročná, nebrali jsme s sebou tentokrát menší děti. Dokonce i někteří vetší z pravidelných dětských dobrovolníků se práce zalekli a tentokrát zůstali doma. Nakonec jsme tedy na hrad vyrazili čtyři: za dospěláky Petr a Ondra, dále strašecký Rosťa, expyšelský Patrik, jeho kamarád Pepa a Matěj ze školy Michael. Pro poslední dva zmíněné to byla první akce s námi.

Když jsme dorazili v pátek okolo osmé hodiny na nádvoří hradu, vyděsilo nás, kolik postelí se na nádvoří nachází. Všechny jsme museli během víkendu vynosit po úzkých točitých schodech do prvního a druhého patra hradu. V tu chvíli se nám to zdálo nemožné.

V sobotu jsme začali stěhovat po deváté ranní. Prvních pár postelí jsme vynesli po trojicích poměrně snadno. Každá další postel se nám však zdála těžší a těžší. Prostor C v prvním patře byl za chvíli plný. Pák se začalo stěhovat až do béčka v druhém patře.

Když byla část postelí nahoře a na nádvoří nějaké to místo navíc, bylo třeba snosit pár nejhorších starých postelí z áčka. To je největší ubytovací prostor, který využíváme při svých pobytech nejčastěji. Ten se nachází taktéž v druhém patře hradního paláce, přímo nad vstupní branou.

Stěhovali jsme až do setmění. Pak jsme si sjeli na krátký výlet do nedalekého Ostrova.

Během soboty jsme zvládli to nejhorší. Nedělní práce pak již spočívala ve vystěhování postelí do prostoru D, který se nachází v podkroví druhého paláce. Protože na střechu před déčkem vede stavební výtah, byl nedělní úkol o to snazší. Přestože se k nám v neděli přidali i další pomocníci, stálo nás to dost sil.

Ač jsme se báli, aby toto náročné stěhování nováčky od dalších aktivit neodradilo, nakonec tomu bylo právě naopak. Pepa i Matěj se stali pevnými stavebními kamínky mozaiky našeho týmu.

Tato hromada čekala na nás (foto: Petr Matyáš)
Zkoumáme, pod kterou plachtou se co nachází (foto: Petr Matyáš)
První postel už se nese (foto: Petr Matyáš)

(50.346384246354084, 13.01975751106454)