Dobrovolnický pobyt v Akvitánii

Titulek

Vedoucí akce: Jiří Mikeš

Místo: Marcillac-Lanville (mapa)

Termín: 5. - 22. srpna 2017

Kopírovat odkaz na tuto stránku


Ve dnech 5. ? 22. srpna 2017 jsme uspořádali časově zatím úplně nejdelší akci našeho spolku, konkrétně se jednalo o Dobrovolnický pobyt v Marcillac-Lanville ve francouzském departmentu Nová Akvitánie. Na akci vyrazili kluci Jirka, Roman a Nikolas, vedení se statečně ujal dobrovolník Jirka. Celá akce se uskutečnila pod hlavičkou organizace INEX-SDA. Akce se zúčastnili i další mladí lidé z České republiky, kteří též s námi jeli pomáhat. 

Celá akce začala již v půli července, kdy si dobrovolník Jirka musel protáhnout dovolenou a osobně se dostavit do místa konání dobrovolnického kempu, kde se domluvilo s francouzskou stranou vše podstatné.
 
Vzhledem k věku a vyspělosti našich kluků jsme se v sobotu 5. srpna 2017, kdy jsme do Francie odlétali, mohli sejít rovnou na pražském Letišti Václava Havla. Pro některé kluky se jednalo o první let letadlem. Hned při bezpečnostní kontrole se někteří přesvědčili o pravdivosti přísloví: ?Chybami se člověk učí?, když se ostraze opravdu nelíbilo převážení mnohých tekutin v příručních zavazadlech. V Paříži nás čekal časově a fyzicky relativně náročný přesun z letiště Charlese de Gaulla na nádraží Montparnasse. Dále jsme pokračovali vysokorychlostní jednotkou TGV do města Angoul?me, kde si nás vyzvedli organizátoři z francouzské strany. Po ubytování a večeři jsme všichni umořeni velice rádi zalehli. 

Další den následovalo seznámení s pravidly dobrovolnického pobytu, s organizačními záležitostmi a hlavně s dalšími dobrovolníky z jiných zemí, jmenovitě z Francie, Polska a Španělska (tedy pardon, Katalánska). Po značnou část pobytu byli dobrovolníci rozděleni do skupin, část se věnovala opravám historického zdiva, další skupina pak pod vedením zkušené instruktorky Cecile vytvářela skleněné vitráže zasazené do kovu, větší skupinka dobrovolníků simultánně natáčela dokumentární pořad o celém pobytu a poslední skupina se stala členy týmu vaření a úklidu. 

Ve vedení tohoto týmu se střídali vedoucí jednotlivých mezinárodních týmů a párkrát tato funkce připadla i na našeho Jirku. Kromě již zmíněných činností byla tři odpoledne zaměřena na kulturní dědictví. Konkrétně se o nás starali instruktoři z organizace GRATH. První půlden byl vyhrazen přednášce o kamenické práci a pak již následovalo objevování zajímavých reliéfů na zdech místního kostela. Kromě technického obkreslování a hledání zašlých latinských nápisů jsme tyto i pomocí zajímavých archeologických metod obtiskávali a následně z nich vytvářeli sádrové odlitky. Na závěr GRATH aktivit jsme vyrobené sádrové odlitky vybarvovali dle rad a předloh.
 
Během dobrovolnického pobytu byla spousta volného času, který byl vyplněný nejrůznějšími hrami a výlety po okolí. Jako první jsme v pátek 11. srpna vyrazili do světového města komiksů Angoul?me. Zde jsme si prohlédli sice malé, ale moc pěkné středověké centrum města a navštívili muzeum komiksů a moderního umění. O pět dní později jsme jeli do přístavního města a dějiště slavné námořní bitvy La Rochelle. Zde jsme nejprve navštívili místní nádherné akvárium s množstvím ryb, paryb (včetně respekt budících žraloků), hvězdic, medúz, krabů a dalších obyvatel oceánů a moří. Po prohlídce akvária následovala návštěva centra města a samozřejmě pláže s nezbytným koupáním. Vlny sice nebyly podle našich představ a poněkud nás překvapil mohutný odliv, ale i tak jsme si koupání skvěle užili. V závěru celého pobytu byl uspořádán výlet do hradu ve městečku La Rochefoucauld nad řekou Tardoire. 

Aby lidé z různých zemí trochu poznali své domácí zvyky navzájem, byly uspořádány čtyři národní dny, katalánský, francouzský, polský a samozřejmě český. Celý český tým včetně našich kluků se velmi snažil a jistě v mezinárodní ?konkurenci? dobře obstál. Mnoho dobrovolníků z dalších zemí bylo spokojeno zvláště s naší kuchyní. Naše menu obsahovalo hovězí guláš k obědu a kombinaci kuřecích a vepřových řízků s bramborovým salátem k večeři. Zároveň pro nás bylo přínosné dozvědět se něco i o podnebí, architektuře, historii, kultuře a samozřejmě kuchyni dalších evropských zemí.  

Výjezd se klukům líbil, vrátili se spokojení a jistě nabyli mnoho nových zkušeností a dovedností v komunikaci, cestování a organizování. I přes nemalé komplikace v domluvě s českým i francouzským partnerem se jednalo jednoznačně o vydařenou akci. Mladí lidé z různých zemí spolu dobře spolupracovali a vše co bylo v plánu dokončili, škoda jen, že toho pro nás nepřipravili více. 
   

Na návštěvě v blízkém Tusson
?
?

(45.84721682893706, 0.018024444580078125)